SÍK SÁNDOR
KÖLTŐ, IRODALOMTUDÓS
1889. JANUÁR 20-ÁN SZÜLETETT BUDAPESTEN ÉS 1963. SZEPTEMBER 28-ÁN HALT MEG .
GYERMEKÉVEIT GÖDÖLLŐN TÖLTÖTTE, INNEN JÁRT BE A PESTI PIARISTA GIMNÁZIUMBA.
1903-BAN BELÉPETT A PIARISTA RENDBE.
1910-BEN A BUDAPESTI EGYETEMEN SZERZETT TANÁRI ÉS BÖLCSÉSZDOKTORI DIPLOMÁT. ELŐBB A VÁCI, MAJD 1911-TŐL A BUDAPESTI PIARISTA GIMNÁZIUMBAN TANÍTOTT.
1911-BEN MÜNCHENI ÚTJA SORÁN ISMERKEDETT MEG A CSERKÉSZMOZGALOMMAL ÉS HAZATÉRVE A MAGYAR CSERKÉSZET EGYIK MEGALAPÍTÓJA LETT. UGYANEBBEN AZ ÉVBEN AZ ÉLET CÍMŰ KATOLIKUS FOLYÓIRAT SEGÉDSZERKESZTŐJEKÉNT BEKAPCSOLÓDOTT A MAGYAR IRODALMI ÉLETBE; SORRA JELENTEK MEG VERSESKÖTETEI ÉS IRODALOMTÖRTÉNETI DOLGOZATAI.
1911. JÚNIUS 3-ÁN PAPPÁ SZENTELTÉK .
1929 DECEMBERÉTŐL 1944-IG A SZEGEDI M. KIR. FERENC JÓZSEF TUDOMÁNYEGYETEM IRODALOMTÖRTÉNETI TANSZÉKÉT VEZETTE. 1942-BEN JELENT MEG ESZTÉTIKA CÍMŰ MUNKÁJA, AMELY A KOR MAGYAR IRODALOMELMÉLETI GONDOLKODÁSÁNAK EGYIK CSÚCSPONTJA.
SZÁMOS TUDOMÁNYOS TÁRSASÁGI TAGSÁGA MELLETT JELENTŐS TUDOMÁNYOS TISZTSÉGEKET IS BETÖLTÖTT.
TUDOMÁNYOS MUNKÁJÁNAK ELISMERÉSEKÉNT 1946-BAN A MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA LEVELEZŐ TAGJÁVÁ VÁLASZTOTTÁK. UGYANEBBEN AZ ÉVBEN AZ ÚJRAINDULÓ VIGILIA CÍMŰ FOLYÓIRAT FŐSZERKESZTŐJÉVÉ NEVEZTÉK KI.
1948-BAN MUNKÁSSÁGÁT KOSSUTH DÍJJAL ISMERTÉK EL, 1949-BEN VISSZAKAPTA AZ IDŐKÖZBEN MEGVONT AKADÉMIAI TAGSÁGÁT.
1948-BAN A PIARISTA REND MAGYARORSZÁGI TARTOMÁNYFŐNÖKÉVÉ VÁLASZTOTTÁK.
ÉLETPÁLYÁJA RENDKIVÜL GAZDAG ÉS SOKOLDALÚ VOLT. KÖLTŐKÉNT, IRODALOMTUDÓSKÉNT, MŰFORDÍTÓKÉNT EGYARÁNT MARADANDÓT ALKOTOTT. KIEMELKEDŐ PEDAGÓGIAI TEVÉKENYSÉGET IS FOLYTATOTT, A HITÉLETBEN TEKINTÉLYES LELKI VEZETŐ ÉS NEMZETKÖZI HIRŰ HITSZÓNOK VOLT, TÖBB IMÁDSÁGOSKÖNYVET ÁLLÍTOTT ÖSSZE. IRÁSAIT SZÁMOS IDEGEN NYELVRE LEFORDÍTOTTÁK.
SZÜLETÉSÉNEK 110 ÉVES ÉVFORDULÓJÁRA RENDEZETT KIÁLLÍTÁSON DR. PÉTER LÁSZLÓ AZ EGYKORI TANÍTVÁNY, EGYETEMI TANÁR, IRODALOMTÖRTÉNÉSZ EMLÉKEZETT
LEGFONTOSABB MUNKÁI AZ EGYETEMI KÖNYVTÁRBAN
Kattints arra a képre, amelyiket nagyobb méretben szeretnél megnézni!
|