A magyar kultúra napját 1989 óta a Himnusz születésének évfordulóján ünnepeljük. Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én /Szatmár/Csekén keltezte nemzeti énekünket.
A Himnusz a magyarság szimbóluma, jelképe piros–fehér–zöld trikolórunkkal és koronás címerünkkel együtt. Ugyancsak elválaszthatatlan magyarságunktól, nemzeti létünktől anyanyelvünk.
„Nyelvében él a nemzet” – vallotta a magyar nyelv megújításának nagy alakja, Kazinczy Ferenc. A magyar nyelv ápolásának ügyét fiatalabb kortársa, Himnuszunk költője is fontos kötelességének tartotta. Parainesis Kölcsey Kálmánhoz című munkájában többek között ezt írta: „Meleg szeretettel függj a hon nyelvén! mert haza, nemzet és nyelv, három egymástól válhatatlan dolog; s ki ez utolsóért nem buzog, a két elsőért áldozatokra kész lenni nehezen fog.”
173 éve vette papírra nagy költőnk e sorokat, de intelme nemcsak saját korának, hanem a jövőnek is szól. Jelenünkben talán arra figyelmeztetne, hogy ne majmoljuk köznyelvünkben az idegen kifejezéseket, s száműzzük beszédünkből a durvaságokat.
A szobi kistérség iskolái ebben az évben Vámosmikolán emlékeztek meg a magyar kultúra napjáról. A helyi tagiskola felhívása alapján a megemlékezésen részt vettek a márianosztrai Virág Benedek Általános Tagiskola, a szobi Fekete István Általános Iskola, a Nagybörzsönyi Általános Tagiskola, a Kemencei Általános Tagiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, a bernecebaráti Szokolyi Alajos Általános Tagiskola valamint az Ipolyszakállosi Alapiskola tanulói, pedagógusai. Az ünnepségen megjelent Járik Izabella igazgató és Bogányi Gergely zongoraművész, a szobi Kodály Zoltán Művészetoktatási Intézmény igazgatója is.
A Himnusz közös eléneklése és az ünnep rövid méltatása után a zeneiskola vámosmikolai növendékei – Szabó Bence és Szebeni Alexandra – valamint tanárai – Szakácsné Győri Éva és Cs. Nagy András – továbbá a Boróka néptáncegyüttes ünnepi műsora következett. Közben nagy sikerrel adta elő Szakács Luca Móra Ferenc: Búbos és Kendermagos című meséjét, mellyel a szobi könyvtár által ősszel rendezett mesemondóversenyen I. helyezést ért el.
A műsor után az iskolák küldöttségében részt vevő 50 tanuló játékos anyanyelvi vetélkedőn mérte össze tudását. A vetélkedő anyagát Hommer László tanár úr állította össze a gyermekirodalom, Petőfi Sándor János vitéz, Arany János Toldi című műve, továbbá nagy alkotóink munkáiból, a székely nyelvhasználat valamint a köznyelv azon szavaiból, kifejezéseiből, amelyek mára „kikoptak” a közhasználatból.
Az előkészületekben és a lebonyolításban közvetlen segítői voltak: Márkus Istvánné és Géczi Vivien tanítónők és Veres Józsefné tanárnő. (A program előkészítésében, szervezésében és lebonyolításában a tagiskola nevelőinek szinte kivétel nélkül jutott feladat, teendő.)
Hommer tanár úr szinte tévés játékvezetői rutinnal irányította a versengést. A versenyfeladatok projektoros kivetítéssel egyidőben váltak olvashatóvá a kezdő öt, egyenként tízfős csapat számára. Rövidesen a válaszlehetőségek is megjelentek a kivetítőn, s ennek megfelelően a helyesnek tartott A, B, C vagy D jelű tábla felemelésével válaszoltak a színjelzést kapott csapatok.
A játék tisztaságára 3 fős szakmai zsűri ügyelt: Kiss Andrásné tanárnő, Nagybörzsöny – a zsűri elnöke; Hanzelikné Marcal Éva tanárnő, Szob; mgr. Fábry Péter tanár úr, Ipolyszakállos.
A első forduló után a pontszerzés alapján egyik tízfős csapat befejezte a játékot, a maradék négy csapatból sorsolással öt nyolcfős csapatot szerveztek. A második forduló után a legkevesebb pontot szerzett két csapat vált meg a játéktól.
A maradék 3 csapatból sorsolással 4 hatfős csapatot szerveztek. A kérdéseket most már a csapatok külön-külön kapták. A játékszabály szerint a csapatok a játékvezetőtől vagy a zsűritől segítséget kérhettek, de ilyen esetben kevesebb ponthoz jutottak.
A kikerült újabb két csapat után a „tizenkettes mezőny”:
ŘFöldes Bence, Németh Georgina és Bálint Júlia Ipolyszakállos;
ŘOravecz Ákos és Máté Dóra Bernecebaráti;
ŘTar Luca, Száraz Eliza és Pintér Zsófia Szob;
ŘUrbán Dávid Kemence
ŘNerád Zsanett, Czeher Barbara és Fidel Johanna Vámosmikola.
A játék egyre izgalmasabbá vált, hiszen a korábbi játékosok nézőként, szurkolóként bent maradt iskolatársaik sikeres szerepléséért izgultak, s különösen az elődöntő és a döntő hozott szoros versengést. A végeredmény:
I. helyezett: Máté Dóra 6. o. Bernecebaráti
II. helyezett: Földes Bence 7. o. Ipolyszakállos
III. helyezett: Németh Georgina 8. o. Ipolyszakállos
Száraz Eliza 6. o. Szob
Az anyanyelvünk megbecsülésének jegyében rendezett játékos vetélkedő a díjak átadásával ért véget. A résztvevő iskolák emléklapot, a „tizenkettes mezőny”-be került versenyzők tanúsítványt, az első három helyezett jutalomkönyvet vehetett át az iskola igazgatójától, a tagintézmény-vezetőtől és a zsűri elnökétől.
Az ünnepély előtti regisztrálás, sorsolás, várakozás izgalmait az önkormányzat konyhája teával, meggyes pitével, szendviccsel, a szülői munkaközösség tagjai pogácsával és süteménnyel oldották, tették elviselhetővé. A vetélkedő közben jól esett hallani egy nyugdíjas pedagógus elismerő szavait a diákok, a versenyzők helyes viselkedéséről. A magyar kultúra napján ez természetes. S talán máskor is, máshol is…
Koczó József
Kattints arra a képre, amelyiket nagyobb méretben szeretnél megnézni!
Reméljük jól érezted magad nálunk. Kérünk, Te is küldj nekünk régi fotókat, dokumentumokat a mail címünkre. Köszönjük előre is, várunk vissza, minél hamarabb!