Vámos települések
Helyneveinkben a „vámos” névelemmel találkozva önkéntelenül az juthat eszünkbe, hogy valamikor régen az adott településen, annak közelében, határában – útkereszteződésnél, folyami átkelőnél, vármegye- vagy országhatárnál – sorompó állhatta el a kereskedők útját, s csak a vám megfizetése után haladhattak tovább. A vámszedőhely rangot, kiváltságot jelentett.
Magyarország jelenlegi határain belül – többek között – a Dunántúlon Vámoscsalád, Vámosszabadi, Nemesvámos és Somogyvámos, a „keleti végeken” Vámospércs, Vámosoroszi, Vámosatya, Vámosújfalu, az Északi-középhegység tájékán Sajóvámos, Vámosgyörk és Vámosmikola rendelkezett ezzel a középkori kiváltsággal. Határainkon túl a Kárpát-medencében további 11 település őrzi földrajzi nevében a vámos elő- vagy utótagot.
Kistérségünk Mikola községének idős lakói a helynév eredetét magyarázó monda alapján úgy tudják, hogy a falu az Ipoly átkelőhelyénél vámot szedő Mikoláról/Miklósról kapta nevét.
2007. június 2-án a „vámos” települések országos találkozót tartottak Vámosgyörkön. A találkozó megrendezéséhez a fennállása 140. évfordulóját ünneplő Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának támogatását is sikerült elnyerniük. Ez év május 30-án aztán a VPOP budai sporttelepén találkoztak a települések általános iskolásai. Négyfős csapatok mutatták be lakóhelyük hagyományait, szokásait, s több fordulós versenyen bizonyították be, hogy a testvértelepülések földrajzi elhelyezkedését, történetük érdekességeit, nevezetességeit, címerüket megismerték, s nem utolsó sorban a „vámolás” alapelemeit is elsajátították a kéthónapos felkészülés során. A dobogós helyezést elért csapatok tagjai – Sajóvámos, Vámoscsalád, Vámospércs – egy hétig a nyári vakáció alatt a VPOP vagy valamelyik vámos település vendégszeretetét élvezhetik. A vámosmikolai általános tagiskola csapata – Majoros Dorina, Szabó Fruzsina, Pacziga Viktória és Szalay Attila 7. osztályos tanuló – tisztességgel helytállt, a középmezőnyben végzett. A részt vevő gyermekek és a jelenlévő polgármesterek, jegyzők, pedagógusok egyaránt felejthetetlen élménnyel lettek gazdagabbak. A mikolai versenyzők az augusztus elején Nemesvámoson sorra kerülő második országos találkozón szerezhetnek újabb ismereteket, tapasztalatokat a „vámosok családjáról”.
KOCZÓ JÓZSEF
helytörténeti szakkörvezető
Kattints arra a képre, amelyiket nagyobb méretben szeretnél megnézni!
|