Július 26-án rendezték meg, a Magdolna napi búcsú napján, a Vámosmikolai Szabadidőközpontban, a Cselka Nándor emléknapot.
Cselka Nándor személyéről, és Vámosmikolához való kötődődéséről, érdekes tanulmányt lehet olvasni ezen a honlapon.
A műsor háziasszonya Tóth Ágnes, szakmailag remekül, emberileg teljes szívvel szolgálta ki a kultúrára vágyok testi és lelki igényeit. Ezúton is köszönjük meg neki mind, akik ott lehettünk.
A műsor bevezetője után Németh Péter Mykola gyermekei, és azok barátai adtak kis zenei összeállítást, mely úgy a szerkesztésben, mint a hengszerek megválasztásában igen összesedett munkát sugallott. Jó volt hallgatni. Ezek után vámosmikolai kötődésű szerzők is bemutathatták könyveiket.
Tóth Imre, akit maga Kodály nevezett el a „ Palóc Lőrinczének” a most megjelent „Palóc Szótár”-t, és a Palóc Trilógiát mutatta be, felkészült, és nagyon mély tudást sejtető magyarázószöveggel.
Vágvölgyi Jenő író, a meghívóban szereplő könyvbemutatótól eltért, és helyette, bő negyedórás előadást tartott, az író, és a magánszemély közötti kettősség titkairól. Segítségül felvonultatta Reményik Sándort, Szabó Lőrincet, Umbertó Ecót, Sík Sándort, és más jeles szerzőket.
Dr. Koczó József helytörténeti kutató, a térségi iskolákról szóló „ Alma Mater” c. könyvét ismertette, mely a Honti füzetek sorozatban jelent meg.
Németh Péter Mykola zárta a műsort, a Pilinszky által inspirált kötetével, melyhez a helyszínen is hozzá lehetett jutni. ( Mysterium Carnale-Visszasejtesít)
A műsorrra bekukkantott Bárdi Alex polgármester úr, továbbá eljött Pális Győző bácsi és felesége Rózsi néni. A széksorokban láthattuk ülni, a már egyre ritkábban látható Anda tanárnénit is. Sajnos kevés mikolai volt jelen. Nagy Ernán, és az előadók hozzátartozóin kívül, szinte nem is volt mikolai polgár. Ezt nagy bajnak látom.
Színes, szép, és színvonalas délutánja volt azoknak, akik két körhinta menet között betértek a Szabadidő Központba.
Köszönjük minden fellépő közreműködését.
2008. július 30.
( szerk.)
|