VÁMOSMIKOLAIAK KULTURÁLIS EGYLETE
ALAPSZABÁLY
A Vámosmikolaiak Kulturális Egylete alakuló közgyűlése az egyesülési jogról szóló 1989.évi II törvény, illetőleg a Magyar Köztársaság Ptk-ról szóló 1959.évi IV. törvény 61. és következő §-ai alapján a mai napon az Egylet Alapszabályát az alábbi tartalommal fogadta el:
Az Egyesület neve, székhelye és jogállása
1. Az egyesület neve: Vámosmikolaiak Kulturális Egylete
Rövidített neve: VMKE
2. Az egyesület székhelye: 2635 Vámosmikola, Május 1.u.20.
3. Működési formája: Egyesület
4. Az Egylet működési területe kiterjed a Magyar Köztársaság egész területére
5. Az Egylet jogi személy.
6. Az Egylet hivatalos honlapja: www.vmke.gportal.hu
I. Az Egyesület célja
1. Az Egyesület célja:
Felkutatni és megőrizni a település múltját, bemutatni a szellemi, kulturális, és épített örökségét, a község itt született, jelenleg is itt élő - vagy elszármazott- polgárainak, továbbá születendő gyermekeink identitásának tudatosítása, származásunk- szülőhelyünk, és gyökereink emlékeinek vállalása, és ezen igény több generációra szólómaradandó kialakítása. Civil összefogással javítani az itt élők komfortérzetét, a szabadidő hasznos eltöltését. Az ilyen irányú igények felmérése és támogatása hagyományőrző, kulturális, sport és szabadidős rendezvények szervezésével.
2. Az Egyesület mint társadalmi szervezet, vállalkozási tevékenységet csak a céljai elérése érdekében végezhet, a gazdálkodás során elért eredményét nem osztja fel, azt az Alapszabályban meghatározott célok megvalósítására fordítja.
3. Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt. Közvetlen politikai tevékenységnek minősül a pártpolitikai tevékenység, továbbá országgyűlési képviselői, megyei, fővárosi önkormányzati választáson jelölt állítása.
II. Az Egyesület tagjai
1. Az Egyesület tagja lehet az a természetes személy vagy szervezet, aki a jelen Alapszabályban foglalt egyesületi célokat elfogadja és tagfelvételi kérelmét az Elnökség jóváhagyja. A kérelemben nyilatkozatot kell tennie arra vonatkozóan, hogy az Egyesület létesítő okiratát ismeri és az Egyesület Alapszabályát, céljait, szellemiségét, értékrendjét és kialakult szokásait magára nézve kötelezően fogadja el.
2. A tag felvételével kapcsolatos döntés meghozatala az Elnökség hatáskörébe tartozik. Az Elnökség a tag felvételének kérdésében egyszerű szótöbbségi határozattal dönt. A tagsági jogviszony a kérelem Elnökség által történő elfogadásával jön létre.
3. Az Egyesület Elnöksége köteles az egyesületi tagokról naprakész nyilvántartást vezetni.
4. Az Elnökség egyszerű többségi döntéssel hozott határozattal tiszteletbeli tagnak kérhet fel olyan természetes személyeket, akiket arra érdemesnek tart. A tiszteletbeli tagság annak a jelölt általi írásbeli elfogadásával jön létre. A tiszteletbeli tagság az Egyesületben tagsági jogokat és kötelezettségeket nem keletkeztet azzal a kivétellel, hogy a tiszteletbeli tag is jogosult a Közgyűlésen részt venni, felszólalni, véleményét az adott kérdéssel kapcsolatban kinyilvánítani és javaslatot tenni, valamint köteles az Alapszabály rendelkezéseit betartani és az Egyesület érdekeivel összhangban tevékenykedni.
5. A jelen Alapszabályban a továbbiakban mindazon rendelkezéseknél, ahol a „tag” kifejezés szerepel, csupán az Egyesület rendes tagjait kell érteni, a tiszteletbeli tagokra vonatkozó eltérő rendelkezések mindig pontosan tartalmazzák a „tiszteletbeli tag” kifejezést.
6. Az egyesületi tagság megszűnik:
a/ a természetes személy tag halálával, illetőleg a nem természetes személy tag jogutód nélküli megszűnésével,
b/ a kilépés írásbeli bejelentésével,
c/ kizárással,
d/ ha az Egyesület megszűnik.
7. Kilépési szándékát a tag köteles bejelenteni az Elnökséghez. A kilépés az Elnökség részére történt bejelentéssel egyező időpontban hatályos.
8. A Közgyűlés minősített többségi határozattal, a jelenlévő, szavazati joggal rendelkező tagok legalább ¾-es szavazat-többségével az Egyesületből kizárhatja azt a tagot, aki valamely, az egyesületi tagságából eredő kötelezettségét ismételten vagy súlyosan megszegi, így különösen, ha lejárt esedékességű tagdíjat írásbeli felszólításra sem fizette be, illetőleg, ha az Egyesület céljával, szellemiségével vagy az Alapszabállyal össze nem egyeztethető magatartást tanúsít.
9. A tiszteletbeli tagi címet a Közgyűlés minősített többségi határozattal, a jelenlevő, szavazati joggal rendelkező tagok legalább háromnegyedes szavazat-többségével jogosult megvonni abban az esetben, ha a tiszteletbeli tag az Egyesület céljával, szellemiségével, értékrendjével vagy az Alapszabállyal össze nem egyeztethető magatartást tanúsít.
10.A II./8 és II/9 pontban megjelölt eljárásokban csak azt követően hozható meg a kizárásról illetve a tiszteletbeli tagi cím megvonásáról szóló határozat, hogy a határozattal érintett személyt meghallgatták, részére lehetőséget biztosítottak védekezésének előterjesztésére, és az enyhítő vagy mentő körülmények ismertetésére.
III. Tagsági jogok és kötelezettségek
1. Az Egyesület tagja jogosult:
a/ részt venni az Egyesület rendezvényein, kezdeményezni egyes kérdések megvitatását,
b/ a természetes személy tag személyesen, a nem természetes személy tag képviselője útján a közgyűlésen a többi taggal egyenlő szavazati joggal részt venni, felszólalni, véleményét kifejteni, határozati javaslatot tenni és szavazni
c/ természetes személy tagok választhatnak és választhatók, a nem természetes személy tagok pedig törvényes képviselőik útján választhatják meg az Egyesület vezető tisztségviselőit.
2. Az Egyesület tagja köteles:
a/ az Egyesület alapszabályát és belső szabályzatait valamint az Egyesület szervei által hozott határozatokat megtartani, az Egyesület célját és szellemiségét, értékrendjét tiszteletben tartani,
b/ az Egyesület közgyűlésének a tagokra nézve kötelező határozatok szerint eljárni,
c/ a közgyűlés által évente meghatározott mértékű tagdíjat határidőben megfizetni.
3. A nem természetes személy tag törvényes képviselője útján gyakorolhatja és teljesítheti jogait és kötelességeit. A természetes személy tag jogait csak személyesen gyakorolhatja, meghatalmazotti képviseletnek nincs helye.
4. Amennyiben az Alapszabály eltérően nem rendelkezik, az Egyesület valamennyi tagja egyenlő jogokkal és kötelességekkel rendelkezik.
IV. Az Egyesület szervezete
1. Az Egyesület legfőbb szerve a Közgyűlés, mely a tagok összessége. Az Egyesület ügyintéző és képviseleti teendőit, illetve a napi ügyviteli feladatokat az Elnökség irányítja és látja el. Az Egyesület vezető tisztségviselői az elnökségi tagok és az elnök.
2. Az Egyesület ügyintéző szervének tagja, illetőleg az Egyesület képviselő szervének tagja az lehet,
a./ aki a közügyek gyakorlásától nincs eltiltva és magyar állampolgár,
b./ a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és
tartózkodásáról szóló törvényben meghatározottak szerint a szabad mozgás és
tartózkodás jogával rendelkezik,
c./ vagy a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény
hatálya alá tartozik és bevándorolt, vagy letelepedett jogállású, illetve tartózkodási
engedéllyel rendelkezik.
V. Közgyűlés
1. Az Egyesület legfőbb szerve a Közgyűlés. Szükség szerint, de legalább öt évenként kell összehívni. A Közgyűlést össze kell hívni akkor is, ha azt a bíróság elrendeli, illetőleg ha a tagok egyharmada az ok és cél megjelölésével azt kéri.
2. A Közgyűlés hatáskörébe tartozik:
a/ az alapszabály megállapítása, módosítása
b/ az éves költségvetés meghatározása,
c/ az Elnök éves beszámolójának az elfogadása,
d/ az Egyesület más egyesülettel történő egyesülésének, feloszlásának kimondása,
e/ az Egyesület tagjainak sorából történő kizárás, illetőleg a tiszteletbeli tagi cím visszavonása,
f/ az Elnökség tagjai és az Elnök megválasztása
3. A közgyűlést az Elnök hívja össze valamennyi regisztrált tag előzetes írásbeli értesítésével. A meghívót a tagoknak a tervezett időpontot megelőzően legalább nyolc naptári nappal meg kell küldeni, a napirendi pontok, valamint a határozatképtelenség esetén megtartandó esetleges megismételt közgyűlés helyének és dátumának pontos megjelölésével.
4.A közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazásra jogosult tagok 50 %-a + egy fő jelen van. A határozatképtelenség miatt megismételt közgyűlés az eredeti meghívóban rögzített napirendi pontok tekintetében a jelenlévők számától függetlenül határozatképes abban az esetben, ha a távolmaradás jogkövetkezményeire a tagok figyelmét a meghívóban kifejezetten felhívták.
5. A közgyűlés hatáskörébe tartozó ügyekben határozatait a jelenlevő, szavazati joggal rendelkező tagok egyszerű szótöbbségével hozza, kivéve az a), és e) pontot, ahol a jelenlevő, szavazati joggal rendelkező tagok minősített többségének (legalább ¾-ének) igenlő szavazata szükséges.
6. A közgyűlés az éves beszámolóról szóló határozatát az általános szabályok szerint, azaz a jelenlevő, szavazati joggal rendelkező tagok egyszerű szótöbbségével hozza.
7. A levezető elnök személyének megválasztásáról a Közgyűlés az ülés megkezdésekor a jelenlevő, szavazati joggal rendelkező tagok egyszerű szótöbbségével határoz.
8. A közgyűlés a személyi döntések e,) f) és g) pontok kivételével határozatait nyílt szavazással, a személyi döntések tekintetében pedig titkos szavazással hozza.
9. Szavazategyenlőség esetén nyílt szavazáskor a közgyűlés levezető elnökének szavazata dönt, titkos szavazás esetén addig kell ismételni a szavazást, amíg a kellő támogató többség ki nem alakul.
VI. Az Elnökség
1. Az Egyesület vezető szerve a 3 tagú Elnökség, melynek tagjait a közgyűlés egyszerű szótöbbséggel, titkos szavazással 5 évi időtartamra választja.
2. Az Elnökség szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal ülést tart. Az Elnökség ülése határozatképes, ha azon az elnökségi tagok több mint fele jelen van.
3. Az Elnökség határozatait nyílt szavazással, szótöbbséggel hozza meg.
4. Az elnökségi ülést az Elnök hívja össze valamennyi elnökségi tag előzetes írásbeli értesítésével. A meghívót az elnökségi tagoknak legalább nyolc naptári nappal meg kell küldeni, a napirendi pontok pontos megjelölésével. Az Elnökség ügyrendjét maga állapítja meg.
5. Az Elnökség hatáskörébe tartozik:
a/ az éves tagdíj mértékének meghatározása az alakulás évében fizetendő éves tagdíj kivételével,
b/ az Egyesület tagjaira kötelező határozatok meghozatala,
c/ az ügyrend elfogadása,
d/ az etikai szabályok elfogadása,
e/ tagfelvétel jóváhagyása,
f/ döntés minden olyan egyéb kérdésben amely nem tartozik a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe.
VII. Az Elnök
1. Az Elnök a Közgyűlés által egyszerű szótöbbséggel, titkos szavazással 5 év időtartamra választott vezető tisztségviselő, aki az Egyesület szervezetének képviseletre önállóan jogosult vezetője.
2. Az Elnök hatásköre és feladatai:
- az Egyesület adminisztratív szervezetének kialakítása és vezetése,
- a munkáltatói jogok gyakorlása az Egyesület munkavállalói felett,
- a közgyűlés és az elnökség határozatainak végrehajtása,
- az elnökségi ülések előkészítése és levezetése,
- az Egyesület képviselete harmadik személyekkel szemben és hatóságok illetve bíróság előtt,
- éves beszámoló tervezetének elkészítése, és jóváhagyás céljából a Közgyűlés elé terjesztése.
3. Az Elnökhelyettes:
Az Egyesület elnökhelyettese az elnök távollétében vagy akadályoztatása esetén teljes jogkörrel és felelősséggel ellátja az elnök hatáskörébe tartozó feladatokat, képviseli az Egyesületet.
4 Egyesület titkára:
- Az Egyesület közgyűlésének és az elnökség határozatairól olyan nyilvántartás vezetése, amelyből a vezető szerv döntésének tartalma, időpontja és hatálya, illetve a döntést támogatók és ellenzők számaránya és személye megállapítható.
-A Közgyűlés és az Elnökség határozatainak az érintettekkel történő közlése
amennyiben ez mások, vagy az Egyesület jogát vagy jogos érdekeit nem sérti vagy veszélyezteti, a Közgyűlés és az Elnökség által hozott határozatokat valamint az Egyesület beszámolóját az Egyesület internetes honlapján nyilvánosságra hozza.
VIII. Az Egyesület működése és gazdálkodása
1.Az Egyesület, mint társadalmi szervezet tevékenységét a nyilvántartásba vételről szóló határozat jogerőre emelkedése napján kezdheti meg.
2.Az egyesület tagdíjaiból, részére juttatott támogató befizetésekből és esetleges egyéb jövedelméből gazdálkodik.
3. A tagdíj összegét, befizetésének módját az Elnökség határozza meg az alakulás évében fizetendő éves tagdíj kivételével. A tagok tagdíj-befizetéseiről az Elnökség a tagnyilvántartáshoz kapcsolódó nyilvántartást vezet. A tagok a tagdíj megfizetésén túl az Egyesület tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek.
4. Az Egyesület a vagyonával önállóan gazdálkodik, tartozásaiért saját vagyonával felel.
5. Az Egyesület gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt az Alapszabályban meghatározott tevékenységére fordítja.
6. Az Egyesületet a tagok elsődlegesen nem gazdasági tevékenység céljára alapították, és az Egyesület gazdasági vállalkozási tevékenységet kizárólag másodlagos jelleggel, a céljainak elérését elősegítendő módon folytathat.
IX. Az Egyesület képviselete:
1. Az Egyesületet az Elnök önállóan képviseli, a 2. pontban foglalt kivételével.
2. Az Egyesület bankszámlája felett az Elnök és egy további elnökségi tag együttesen jogosult rendelkezni.
X. Az Egyesület megszűnése
1. / Az Egyesület megszűnik feloszlással, más társadalmi szervezettel való egyesüléssel, feloszlatással, illetőleg megszűnésének megállapításával.
2./ Az Egyesület megszűnése esetén - a hitelezők kielégítése után - vagyonáról az alapszabály előírása, vagy a legfelsőbb szervének döntése szerint kell rendelkezni. Az ezzel kapcsolatos teendők ellátása a felszámolók feladata.
3./ Ha az Egyesület feloszlatással szűnt meg vagy megszűnését állapították meg, és a vagyon hovafordításáról nem történt rendelkezés, vagyona a hitelezők kielégítése után állami tulajdonba kerül, és azt közérdekű célra kell fordítani. A vagyon felhasználásának módját nyilvánosságra kell hozni. Amennyiben az egyesület feloszlatással, illetőleg bíróság általi megszűnés megállapítása útján szűnik meg, úgy a megmaradt vagyon felhasználásáról a bíróság jogosult dönteni.
XI. Záró rendelkezések
1. A jelen Alapszabályban nem szabályozott kérdésekben a Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959.évi IV. törvény, az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény, illetve a további vonatkozó hatályos jogszabályok rendelkezései megfelelően irányadók.
2. Az Egyesület Alapszabályát az alapító tagok a Vámosmikolán 2010. január 28. napján tartott Közgyűlése egyhangú határozattal jóváhagyta.
3. Az Egyesület Alapszabályát a Pest megyei Bíróságnak az Elnök benyújtja.
4. A jelen Alapszabályt a 2010.január 28.-án Vámosmikolán tartott Közgyűlés 1/2010. számú határozatával elfogadta.
Vámosmikola, 2010.január 28.
|