Vámosmikola helytörténeti szakköre
A vámosmikolai általános iskolában 1989 szeptemberében kezdte meg működését a helytörténeti szakkör. Tagjai kezdetben a honismeret, helytörténet és néprajz iránt érdeklődő felső tagozatos tanulók voltak, évente mintegy 20-25 fő. Tiszteletbeli szakköri tagként tartós kapcsolatunk van 26 egykori aktív szakkörösünkkel, akik már középiskolások, főiskolai, egyetemi hallgatók, sőt néhányan már pedagógus-, bölcsész-, államigazgatási-, műszaki- vagy agrárdiplomát szereztek.
A szakköri munkának fő törekvése: megismertetni a tanulókkal Vámosmikola és környékének történetét, néprajzát; felkeresni a közeli történelmi emlékhelyeket /drégelyi-, damásdi- és Salgóvár/, a közeli helytörténeti gyűjteményeket, tájházakat /Kemence, Bernecebaráti és Nagybörzsöny továbbá a szobi Börzsöny Múzeum /, gazdagítani a helyi gyűjteményt; megismerni az egykori Felvidék közeli városainak /Ipolyság, Érsekújvár, Zólyom, Selmecbánya, Besztercebánya/ nevezetességeit, épített értékeit, természeti szépségeit. Az ismeretszerző és –bővítő foglalkozásokon a szakkörvezetőn és közelben működő helytörténészeken, néprajzgyűjtőkön kívül a szakkör felkészült tagjai is tartanak ismertetőket.
Akad hajdani szakkörösünk – Pásztor Csaba –, akivel perőcsényi néprajzgyűjtő tevékenységéről több alkalommal rádióriportot készítettek. A 2001/2002. tanévtől tevékenységünk elősegíti a kerettantervben az 5-6. évfolyamon bevezetett hon- és népismeret modul tanításának élményszerűvé tételét, jól szolgálja a tanulók személyiségének sokoldalú fejlődését.
Gyűjtő- és kutatómunkánkkal igyekeztünk a községek hagyományőrző, közéleti és kegyeleti tevékenységét szolgálni:
• elősegítettük Vámosmikolán a két világháború helyi hősi halottainak és áldozatainak
emlékmű-állítását;
• szerepet vállaltunk a községi zászló és címer elkészítésében;
• részt vettünk a millecentenáriumi és millenniumi rendezvények előkészítésében és
szervezésében;
• közreműködtünk Huszár Károly és dr. Cselka Nándor emléktáblájának elhelyezésében,
Boronkay Lajosról rendezett emlékünnepségen;
• ápoljuk a lengyel menekültek és a község mártírhalált halt zsidó lakosainak emlékét.
A szakkör tagjai közül a tehetséges, jól felkészült diákok részt vettek az egykori Hont vármegye történetéről, irodalmi életéről, néprajzáról rendezett vetélkedőkön, pályázatokon /Múlttal a jövőért”, „Hetedhét Ipolyon innen és túl…”/ valamint országos, megyei honismereti versenyeken / ”Emese álma”, Barokk emlékek nyomában/.
Az iskola 1993-tól a létrejött együttműködési megállapodás szellemében szoros kapcsolatot tart az Ipolyon túli ipolyszakállosi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolával. A tantestületek évente szakmai találkozót tartanak, évente felváltva Vámosmikolán vagy Ipolyszakálloson. A tanulók a gyermeknapon, továbbá esetenként sportversenyen vagy tantárgyi, honismereti vetélkedőn találkoznak.
A nyári helytörténeti táborokat ugyancsak az ipolyszakállosi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolájával közösen szervezzük. Az 1939 és 1944 között fennállt vámosmikolai lengyel menekülttábor létének köszönhető, hogy ez a kapcsolat 1997-től kibővült a lengyelországi Jodlowa líceumával, így azóta három országból kerülnek ki a táborozók, s tölthetnek együtt 6-8 napot, hogy minél jobban megismerjék közös múltunkat és jelenünket. 1995-ben Börzsönytől a Hargitáig, 2003-ban Vissza Transylvániába, 2004-ben Börzsönytől a Tátráig címmel tanulmányutat szerveztünk tiszteletbeli szakköröseink részvételével.
Tevékenységünkről és gyűjtőmunkánkból több alkalommal rendeztünk községi kiállítást:
• Szülőföldünk – villa Mikula (1994)
• Nyári barangolásaink (1995)
• Hont vármegye – Vámosmikola járás (1996)
• Dr. Cselka Nándor emlékkiállítás (1997)
• „Vesztünkre esküdtek ádáz hatalmak…” (A lengyel menekültekről – 1999)
• 700 éves Vámosmikola (2000)
• Bemutatkozik az Ipoly völgye – váci kiállítás vámosmikolai anyaga
(2001)
A település 700 éves fennállásának emlékünnepségére kiadott idegenforgalmi ismertető – VÁMOSMIKOLA 1300 – 2000 – ugyancsak a szakkör szellemi terméke. A Közoktatási Modernizációs Közalapítvány 2001. évi A kerettantervi modulok fejlesztése a közoktatásban c. pályázatára – a szakköri munka tapasztalatait felhasználva – a szakkörvezető elkészítette a hon- és népismeret modul „B” változatának észak-magyarországi tanítására szolgáló tantárgyi programot, az alsó-Ipoly-völgyi iskolák számára bővített tanmenettel.
1999-ben az MTV Hazanéző, 2006-ban a Főtér, 2003-ban a Kossuth Rádió „Magyarorszáról jövök…” Az én falum Vámosmikola c. műsorában készült a szakkört is bemutató műsor.
Mintegy tíz esztendős szakköri munka érlelte ki, és a Soros Alapítványtól kapott támogatás tette lehetővé, hogy 1999-ben elkészült a Vámosmikola és környéke című, a szakkörvezető által összeállított, megírt kézirat. A szöveget dr. Szabó Péter történész, az ELTE Tanárképző Főiskolai Karának tanára lektorálta, majd 2002-ben dr. Csáky Károly /Ipolyság, Szlovákia/ etnográfus Előszót írt hozzá. A helytörténeti szakkör kiadványaként a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány, a Szent István Király Alapítvány az Ipolymente Kultúrkörért, Németh Péter Mikola valamint Ipolytölgyes Község Önkormányzata támogatásával 2004-ben látott napvilágot a Honti Füzetek 6. számaként.
A helytörténeti szakkör részt vesz Perőcsény község fennállása 750. évfordulójának ünnepségsorozata lebonyolításában is. Így egyik szervezője volt a község történetéről, néprajzáról rendezett 2005. szeptember 24-i tudományos konferenciának, valamint a Duna – Ipoly Nemzeti Park szakmai támogatásával lebonyolított történelmi Börzsöny-túráknak. A helytörténeti, néprajzi konferencia – melynek megrendezését a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány Karácsony Sándor emlékére szakalapítványa is támogatta – előadásaiból készült kiadványt „Hajzé felő1 gyün ëgy buró…” ugyancsak a helytörténeti szakkör jelentette meg 2006-ban, a Honti Füzetek 9. számaként. Rövidesen a nyomdába kerül ALMA MATER címmel A dokumentumok és emlékek a vámosmikolai, perőcsényi és tésai iskolák történetéből alcímű kiadványunk (Honti Füzetek 8. száma)
A helytörténeti szakkör tagja a Pest Megyei Honismereti Egyesületnek, a szakkörvezető az egyesület elnökségének.
( Beküldte: Dr. Koczó József)
|