Vámosmikolaiak Kulturális Egylete (kajmo54@gmail.com)

Vámosmikola kulturális és hétköznapi életének lapja

Isten hozott a honlapunkon!

 

 

 
Óvodások voltunk
 
Tanáraink osztályai
 
Elsőáldoztunk
 
Katolikus és református temlomaink emlékei
 
Ballagtunk
 
Tantestület
 
Érettségiztünk
 
Régi iskoláink
 
Osztálytalálkozók
 
Dolgoztunk is néhanapján
 
Menü
 
Állatorvosaink
 
Kultúrális élet
 
Hajrá Mikola!!!!!!!!
 
Velünk éltek, Velünk élnek
 
Tagjaink
 
Elérhetőségek
 
Látogatók
Indulás: 2007-12-29
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Főoldal
 
Kovács Péter
Kovács PéterKéptárak: Súgó
Necrológ

"Amíg mi élünk

és emlékezünk, a múlt legyen a

 múlt és ne az elmúlás!"  

 

Kovács Péter - Péter bácsi pedellus is velünk élt.

 

Kovács Péter 1919. november 21-én született Vámosmikolán.

Szülei: Banda Erzsébet  és Kovács Lajos voltak, akik földműveléssel foglalkoztak.

Nyolcan voltak testvérek, öt fiú és három lány.  Ő született hetedik gyermeknek.

Gyermekkorát Vámosmikolán töltötte, itt járt iskolába és 6 elemit végzett.

Sokat mesélt gyermekkoráról,  a barátokkal elkövetett csínytevéseikről. Halásztak, vadásztak, madarásztak és természetesen fiatal gyermekként már a földeken dolgoztak, segítették a szülők munkáját.

De önállóan is kellett tevékenykedniük, a házi állatokat ellátni, etetni, itatni, almozni.

Nagyon szeretett a vásárokra járni apjával és a testvéreivel, melyeket helyben a nagyobb ünnepekhez kapcsolódóan rendeztek, de ellátogattak a környező falvakba is. A régi Kincses Kalendáriumokban,  mindig fel voltak jegyezve az állat- és a kirakodó vásárok időpontjai, melyekre mindig nagyon készültek.  /Megérne egy kutatási témát ezen vásárok történetének feltárása./  

Nagyon sok vásári mondókát, rikkancsoktól hallott rigmust tudott és sokat  - gyermekeinek is elmondott.

Kettő ízelítőül:

        „ Ide figyelj te mulya, mit árul a Gyula.

          Fele cukor, fele méz, itt a finom törökméz! „

        „ Szép az árú, fix az ára, aki nem vesz ne babrálja, menjen az anyja

          vala- vala- valahol várja ! „

 

Nagyon szerette a vicces, humoros történeteket, könyvek közül a Móricz, Mikszáth regényeket.

Visszatérve élettörténetéhez a legény éveiről nem sokat tudunk, A régi falusi búcsúkról sokat mesélt, hogy abban az időben a körhintát a legények kézzel hajtották,  - nem volt még villanymotor - és itt sokszor megtréfálták a hintára felülő leányokat.

19 éves elmúlt amikor bevonult katonának, ahol az újonc év letelte után szakácsként szolgált tovább és az orosz frontot, a hadifogságot megjárva 28 évesen került haza Vámosmikolára.

A katonakönyvét sajnos nem találták meg..

       Hazakerülése után több hónap telt el, amíg egészségi állapota olyan mértékben javult, hogy munkát tudott végezni. Annak ellenére, hogy a lágerben az utolsó időszakban a konyhán dolgozott nagyon le volt fogyva és le volt gyengülve. Elmondta, hogy a legtöbbször a foglyok által összegyűjtött füvekből, általában csalánból készült levest kaptak és naponta egy szelet fekete kenyeret, ami kő kemény volt. De ez a kenyér is nagyon nagy értéket képviselt, amikor cigire vagy dohányra akarták cserélni.

A cigarettázást a katonaságnál kezdte el és ez a szenvedélye meg is maradt.

Amikor megerősödött, a családi gazdaságban folytatta a munkát. Időközben testvérei közül többen férjhez mentek, megnősültek. Újra kialakult a baráti köre és bálokba, zenés rendezvényekre jártak és itt ismerte meg későbbi feleségét . Varga  Máriát is. 1949. november 12-én volt az esküvőjük. Házasságukból négy fiú gyermek született.  Péter 1950-ben, Lajoska 1952-ben, de ő hat hónapos korában meghalt, Miklós 1954-ben és Gábor 1960-ban.

Amikor a többi testvére is családot alapított úgy állapodtak meg, hogy ők maradnak Péter bácsi  szüleivel, /Rákóczi út 51. sz. / ők gondoskodnak az ellátásukról, szükség esetén az ápolásukról. A nagyszülők halála után pedig az örökség arányos részét kifizetik a többiek részére.  

A családi gazdaságban használt földeket először a testvérek közösen, majd Péter bácsiék művelték.

Saját tulajdonú földek három helyen voltak a Mikolai határban. Orzsányban jobb oldalon a patak mellett, a Halászpartokon az almás mellett és István major irányába a ún. Kiskenői táblában. A terület összesen 5- 6 kataszteri hold között volt. Ezen kívül még bérelt földeket is műveltek, ezek nagysága évről-évre változott. Gyermekeikre - amikor szülők a földeken dolgoztak otthon  nagyszüleik vigyáztak. A nagymama főzött és Ifj. Péter hat éves korában kapott egy kerékpárt és ezzel vitte az ebédet édesapjáéknak a földekre. A nagyszülők halála után a gyerekek is  elkísérték szüleiket a határba és a tehenekre vigyáztak, legeltették az állatokat. Később  más munkákban is segítettek

A TSZ. szervezés alkalmával az összes földet elvették, mert  nem írták alá a belépési szerződést. Kovács Péter munka nélkül maradt, alkalmi munkákat végzett, más gazdáknak segített. De így nem tudott elegendő jövedelmet előteremteni a család részére, ezért 1960-ban Dorogra ment dolgozni egy építőipari céghez. Itt kb. 1 évet dolgozott és 1961. március 15-én kezdte munkáját a vámosmikolai Körzeti Általános Iskolában hivatalsegédként. 

Ezért ez a nap többszörösen ünnep volt család történetében. Ekkor kezdte meg munkáját az iskolában, de a felvételének előzményeiről sajnos nem rendelkezem információval.

Családja nagyon nehezen viselte távollétét, a Dorogon töltött időszakot, mert nem minden hétvégén tudott hazajönni, és gyeremekeinek is nagyon hiányzott, Gabi  ekkor még egy éves sem volt. A gyermekek ellátása mellett a sok háziállat  /sertések, tyúkok, csirkék, kacsák, libák/ gondozása is a feleségére maradt. Ifj Kovács Péter amiben tudta, 11 évesen  segítette édesanyja munkáját.

Pedellusi munkaköréhez tartozott, hogy takarította a tantermeket, folyosókat, irodákat, vizesblokkokat, a tornatermet, a lépcsőházat és egyéb helyiségeket. Az iskola udvarát, a belső és külső járdákat, a vízelvezető árkokat.

A postai küldeményeket délelőtt hozta, majd délután vitte a postára, az egyéb küldeményeket a falu hivatalaiba.

A fűtési időszak jelentette a legnehezebb munkát. A kályhákat fával és szénnel /leggyakrabban tojás szénnel/ fűtötte. A ölfát az erdészet szállította és a helyi fűrészesek / Reitinger Jani bácsi, Budai Béla, Pereszlényi Gyuszi bácsi / fűrészelték fel aztán ő hasogatta össze, hordta be a fáskamrába, hogy száraz helyen legyen. Ebben felesége, és később a fiai is segítették. 

 Hogy egy fűtési szezonban hány tonna fa és szén kellett, arról nem maradt adat./

( A földszinten a régi gazdatiszti irodában volt egy tanterem, aztán az igazgatói és tanári szoba, továbbá még négy tanterem, és a tornaterem, ez nyolc Láng Gépgyári öntöttvas kályha, aztán az emeleten még három tanterem, és a magtárból kialakított új szárnyban még két terem, és a politechnika műhely. Ez 14 kályha. ( Más forrásból)

 

Amikor a téli napok nagyon hidegek voltak a kályhákban a tanítási idő alatt folyamatosan kellett fűteni. A tanítást követően a délutáni takarításnál kellett a kályhákat kisalakozni és a másnapi fűtéshez a gyújtóst, a fát és a szenet bekészíteni. Ezen alkalmakkor a salakozásnál gyakran még izzó parazsat kellett a kályhákból kiszedni. A kénes, szúrós szagú, fojtó gáz, ami az izzó parázs kiszedésénél a salakból áradt sokszor betöltötte az egész helyiséget, ezért ezt a munkát a legtöbbször ő végezte. A fűtési időszakban reggel 4-5 óra között kezdte a fűtést és az esti takarítással 7-8 óra között végzett. Amikor havazás volt ennek az eltakarítása is az Ő feladata volt. Ha éjszaka havazott, akkor a hajnali hó seprésben felesége is segített.         

A nyári tanítási szünet alatt a tantermek és egyéb helyiségek tisztasági meszelését külső vállalkozók végezték, ekkor ezt megelőzően és követően a bútorok össze- ill. szétrakását és a  takarítást kellett elvégezni.

Kovács Péter 1979. december 31-el nyugdíjas lett. 19 évet szolgált gyermekeknek, tanároknak, a közösségnek. Az iskola vezetése és tantestülete nagyon szép búcsúztatóval és sok szép, értékes ajándékkal köszönte meg munkáját, barátságát.

Péter bácsi mindig büszkén mesélt a hozzájuk érkező vendégeknek, rokonoknak volt munkájáról, tanító és tanár barátairól és a kapott ajándékokról.    

(Jelenleg  három takarító dolgozik az iskolában és van egy főállású fűtő is, akit szabadsága idején egy közmunkás helyettesít. A takarítandó terület négy tanteremmel nagyobb, mint az ő idejében volt. Nos ennyit Kovács Péter áldozatos munkájáról.) 

Fontos feladata volt naponta 9 és 10 óra közt a postai küldemények elhozatala és du. kettő után a levelek és egyéb küldemények elvitele a postára. Hetente kétszer a Galambos Laci bácsi fodrász műhelyébe is betért és itt tárgyalták meg a falu és a nagyvilág híreit, itt jutottak olyan információkhoz, amelyekről a Népszabadság nem írt. Ez volt a "Petőfi kör"-, ami itt szerveződött. Itt találkozott rendszeresen a Kajmó plébános úrral is. Egy ideig együtt jártak a postára. A plébános úr is a délelőtti órákban vette át a részére érkezett küldeményeket és hozta el a misebort, amely 5 literes kis fahordókba érkezett.

Később, amikor a plébános úr már nehezebben mozgott a pedellust  kérte meg, hogy hozza el a misebort tartalmazó hordókat,és ezért alkalmanként egy kis kóstolót is kapott a hordók tartalmából.  

 

A "Nagy hal" története:  Amikor a Nagymarosi erőmű építéséhez a terveket készítették, akkor az Ipoly folyó szabályozása is napirendre került. Ehhez felméréseket kellett készíteni és ezt egy Pesti tervező iroda kapta meg feladatul. Ők a Határőrség engedélyével egy csónakot hoztak az Ipolyra és ezzel végezték munkájukat. Péter bácsi ebben az időben a Kiss János bácsival együtt járt halászni. Horgászás, halászás kozben többször találkoztak, majd összebarátkoztak a méréseket végzőkkel. A mérnökök munkájuk végeztével a csónakot a Tárnoki kertnél kötötték ki és lánccal zárták le, hogy illetéktelenek ne tudják elvinni. Édesapámék a fürdő alatti solyó és a börzsönyi patak torkolata között több nagy halra is vadásztak, de sem horoggal, sem hálóval nem tudtak egyet sem kifogni. Ekkor támadt az a gondolatuk, hogy hétvégéken, amikor a mérnökök nem dolgoznak kölcsön kérik a csónakot halászati célra. Sikerült megegyezni a felmérők vezetőjével és a Határőrségtől is kaptak engedélyt a csónak használatára.

Eltervezték, hogy a halak mozgását megfigyelve kerítő hálóval próbálnak szerencsét. A folyó Szlovákiai oldalán egy nagy cölöpöt leütöttek a meder szélébe és ehhez rögzítették a háló egyik végét. A háló másik vége a csónakban volt és ezzel követték a feltételezett nagyobb halakat. Az első két alkalommal nem sok sikerrel jártak, de a harmadik hétvégén szombat hajnalban beleúszott a hálójukba a 22.5 kg-os harcsa, amely nem adta könnyen magát, közel két órás küzdelem után tudták a csónakba beemelni és a partra hozni. Amire kihozták a csónakból már több horgásztárs és más érdeklődők is ott voltak és csodálták a hatalmas halat, melyet még a délelőtt folyamán a helyi

ÁFÉSZ vendéglőbe szállítottak és ott készítettek belőle finom halételeket.

 Amikor 1961-ben az iskolában elkezdett dolgozni emellett egyéb pénzkereseti lehetőséget is keresnie kellett, mert az ő nem nagy jövedelmére a nagymamával együtt hatan voltak a családban. A földeket elvették a TSZ-be, ezért sem gabona, sem takarmány nem volt. Ekkor kezdett sertések nevelésével, tenyésztésével foglalkozni. Általában 4-6 db. növendék és egy-két anyakoca volt az állományban. A növendékeket felnevelve hízott disznóként értékesítette, de a család részére is évente egy-két hízót vágtak. Az anyakocák szaporulatait választási időszakban értékesítette, egy részüket pedig felnevelte. 

Egy eladott hízó árából a Mikolai vásárban egy-egy öltönyt tudott vásárolni Péter és Miklós fiainak.

Később lehetőség nyílt földek bérlésére és ekkor a Tótpál réten 800 négyszögöl területen málnát ültetett és gabonát termelt. Majd a tanító földekből is kapott területet a Börzsönyi patak partján, a tanárok földjei mellett. Itt az egyéb termények mellett málnát is ültetett. Ezen földeket nyugdíjba vonulásáig művelték családjával.

 

Nyugdíjazása után otthoni tevékenységeként még 5-6 éven keresztül foglalkozott malacok nevelésével és hizlalásával. E mellett  még egyéb háziállatokat is tartottak és a konyhakertet is művelték feleségével, mivel addigra fiai már megnősültek és elköltöztek a szülői házból.

A horgász szenvedélyét megtartotta és jó időben, főleg ha megfelelő kapás is volt, sok időt töltött az Ipoly partján.

Hétvégéken a barátokkal, ismerősökkel szívesen kuglizott vagy kártyázott a volt régi művelődési ház klubjában. Több kugli versenyen nyert díjat vagy kapott oklevelet, ezekről a képtárban lehet meggyőződni.

Naponta olvasta az újságokat, napilapok közül a Népszabadságot, de a hetilapokból, sport újságokból is rendszeresen vásárolt a postástól, a Breza Lajos bácsitól. A sportot és kiemelten a focit a TV-ben is kedvelte. Kedvenc csapata a Dózsa volt. Mesélte, hogy egy alkalommal Budapesten a Megyeri úti Dózsa stadionba is voltak egy Dózsa - FTC rangadón a Rák Laji bácsival. A Laji bácsi Csepel motorkerékpárjával tették meg az utat.

Esténként a TV-ben a híradó után nagyon kedvelte a krimiket és a történelmi témájú filmeket.

A téli időszakban sokat olvasott, az iskolai történelemkönyveinket is mind végig olvasta és elmondta, hogy ő annak idején mit tanult az egyes történelmi eseményekről. Finoman fogalmazva is voltak ténybeli és értelmezésbeli eltérések. Sokat beszélt a háborús eseményekről és az 50-es évekről, ami a mi könyveinkből kimaradt.

Az utcabeli kortársaival rendszeresen találkozott /Vékony Feri bácsi, Egri Sanyi bácsi, Tóth Lajos bácsi/ és a szülői ház elé kitett padon vitatták meg a nagyvilág történéseit. Sokszor az arra járók is bekapcsolódtak a beszélgetésbe. 

 

Kedvenc, gyakran ismételgetett mondásai közül kettőt idézünk:

Ha valaki jó helyre került vagy jó helyre ült ezt mondta: "Olyan helye van, mint ha a templomban az első sorban ülne".

Ha valaki nagyon sietett vagy kapkodott akkor pedig ezt: "Ne siess, ne kapkodj nincs még vége a misének, a pap még nem ment ki a templomból"

Ezt pedig a fiainak mondogatta: "Fiaim inkább százszor adjál, mint egyszer kérjél". 

Befejezésül a temetésén elhangzott búcsúztatási beszédből idézünk néhány gondolatot:

„Becsülettel, tisztelettel élte életét.

A segítőkészség határozta meg emberi kapcsolatait 

Mindenki felé tisztelettel, szeretettel fordult, jó barát volt. „

(A fentieket fiai még azzal egészítik ki, hogy "Jó apa volt"!!!   Fiai: Péter, Miklós, és Gábor.)

 

1998. október 7-én Vámosmikolán, álmában jöttek érte, Csendben elaludt, ahogyan élt, 79 évet.

Legyen neki könnyű a föld, és legyen áldott a pora is.

"Amíg mi élünk és emlékezünk, a múlt legyen a múlt és ne az elmúlás!" 

( Az életrajz elolvasása után nézzétek meg Péter bácsiról szóló képtárunkat is ) – a alp tetején a képtárakra kattintva található péter bácsi képtára)

A nagyméretű képek direkt nagyméretűeK, , mert úgy nézhetőek.

 

 

 

 

 

 

Péter bácsi képtára

 
Hány az óra, vekker Úr?
 
Naptár
2023. November
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
<<   >>
 
Rendezvényeink
 
Régiós Rendezvények
 
Vámos Települések Találkozója
 
Irodalmi Kör
 
Helytörténeti Szakkör
 
Iskolai rendezvények
 
Iskolai kirándulások
 
Mikolai Suli Újság
 
Dr. Koczó József munkái
 
Puskás Péter helytörténeti kutató Kemence
 
Régi látképek
 
A Tájház
 
Díszpolgárok
 
Üldözöttek,megfigyeltek, száműzöttek
 
Akiket megtaláltunk
 
Azok a \\\'60-70-es évek
 
Kapcsolódó oldalak
 
A viszontlátásig!

Reméljük jól érezted magad nálunk. Kérünk, Te is küldj nekünk régi fotókat, dokumentumokat a mail címünkre. Köszönjük előre is, várunk vissza, minél hamarabb!

 

Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!